Moje związki z Krakowem

Andrzej Trzaskowski ojciec oparty o fortepian

Mój pradziadek zakładał w Galicji pierwsze żeńskie gimnazja. Był językoznawcą, należał do Bractwa Kurkowego i napisał między innymi „Stanowisko filologii słowiańskiej w dziedzinie badań językowych” oraz „Głoskownię języka polskiego.”

Mój ojciec – Andrzej Trzaskowski był znanym krakowskim pianistą, jazzmanem i kompozytorem. Studiował muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Koncertował z Włodzimierzem Nahornym, Zbigniewem Namysłowskim, Jackiem Ostaszewskim, Tomaszem Stańko, i Michałem Urbaniakiem. W 1977 roku na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu Ojciec prowadził orkiestrę Polskiego Radia i Telewizji, a został tam nagrodzony między innymi Marek Grechuta, śpiewając „Hop szklanę piwa”.

Ojciec był nie tylko kompozytorem, ale również pisał. Był współautorem „Leksykonu kompozytorów XX wieku PWM”, który studiował pewnie każdy uczeń szkoły muzycznej w Polsce w tamtych czasach. Był związany z Piwnicą pod Baranami. W Piwnicy bywałem później z przyrodnim bratem Piotrem Fersterem, który został dyrektorem tego sławnego miejsca.

Byłem niewątpliwie pierwszym fanem Grzegorza Turnaua. Miał wtedy 17 lat i grał mi swoje piosenki „Panie Shakespeare” i „Znów wędrujemy”, ta druga później okazała się zwycięskim utworem Studenckiego Festiwalu Piosenki. Kiedy pojechaliśmy z Piwnicą na festiwal w Arezzo, na granicy Grzegorz jako jedyny miał ze sobą… szkolną legitymację, a nie paszport. Nigdy bym w tamtych czasach nie pomyślał, że kiedyś pomoże mi w kampanii do Europarlamentu. A pomógł bardzo, nagrywając spoty w akcji „Robię to dla Rafała”. W . W filmikach wystąpili wtedy również Tomasz Karolak i Michał Żebrowski.
Doktorat (wydzial prawa) dziadka Stanislawa Trzaskowskiego z UJ

indeks Andrzeja Trzaskowskiego