Debatujemy – o Krakowie, o Polsce, o Europie i świecie

09/10/2015

 

W kampanii powinniśmy spierać się na argumenty, tylko w ten sposób wyborcy będą mieli szansę zapoznać się z naszymi poglądami. W Radio Kraków miałem przyjemność podjąć taką dyskusję z kandydatką Prawa i Sprawiedliwości – Małgorzatą Wasserman. Z kolei w piątkowe popołudnie odbyła się debata „jedynek” krakowskich list w ramach „Salonów politycznych” Klubu Pod Jaszczurami. 

 

Kandydatka PiS-u w naszej radiowej rozmowie zaczęła od wytknięcia mi mojego warszawskiego podchodzenia. Jest to o o tyle ciekawe, że w programie pani Wasserman nie ma ani słowa o Krakowie. Dlaczego wobec tego zakłada, że miejsce urodzenia ma wpływ na kwalifikacje kandydata? Małgorzata Wasserman odparła, że problemów lokalnych nie da się rozwiązać z Warszawy, a poprzez samorządy, wg niej celem jest jedynie zdobycie pieniędzy. Moje zdanie jest zgoła inne, poseł na Sejm RP też może zabiegać o sprawy ważne dla swojego okręgu wyborczego. 

 

Kolejną okazją do dyskusji była debata w Klubie Pod Jaszczurami w ramach projektu „Salony polityczne”. Na zaproszenie prowadzących (Anna Gapys – Klub Pod Jaszczurami & Bartosz Piłat – Gazeta Wyborcza) pozytywnie odpowiedzieli (oprócz mnie) Jerzy Meysztowicz (jedynka Nowoczesna Ryszarda Petru),  Małgorzata Marcińska (dwójka Polskiego Stronnictwa Ludowego), Marcel Kwaśniak (Zieloni – komitet Zjednoczonej Lewicy) oraz Krzysztof Durek (jedenastka Prawa i Sprawiedliwości). Dziękuję wszystkim – organizatorom, prowadzącym i publiczności – za wyważoną i spokojną debatę. W ierzę, że właśnie tego oczekują od nas wyborcy.

Dziękuję za wszystkie pytania – od zielonej energii,  energii jądrowej, poprzez drożdżówki w szkołach i „śmieciowe” jedzenie, po migrację i wyzwania związane z uchodźcami.