O wartościach zjednoczonej Europy w Krakowie

25/09/2015

– To, co się dzieje na południu Europy, co się dzieje na wschodzie sprawia, że jeszcze bardziej powinniśmy się zastanowić nad podstawowymi wartościami, jakie nam przyświecają. Tylko odnosząc się do nich jesteśmy w stanie decydować o dalszych krokach – powiedział Rafał Trzaskowski na otwarciu konferencji „Godność – Wolność – Prawa Człowieka” zorganizowanej w ramach cyklu: „Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej” w Dworze w Tomaszowicach pod Krakowem.             

– Solidarność, szczególnie w Polsce, to nie jest puste słowo. Sama solidarność jednak nie wystarczy – o tym pamiętałem negocjując ostatnie porozumienie. Uszczelnienie granic, oddzielenie imigrantów zarobkowych  od tych, którzy uciekają przed śmiercią czy prześladowaniami. Podstawą polskiego rządu jest przede wszystkim działanie u źródła sytuacji problemowej tak, aby stabilizować najbliższe sąsiedztwo UE – dodał minister Trzaskowski.  Puentując swą wypowiedź Rafał Trzaskowski zacytował słowa papieża Franciszka podczas ubiegłorocznej wizyty w Parlamencie Europejskim: „Kryzys jest sprawdzianem człowieczeństwa”. Do tej wizyty odnosił się również kard. dr Stanisław Dziwisz, Arcybiskup Metropolita Krakowski, który przestrzegał przed przegraną wolności z poprawnością polityczną.

Organizatorami dwudniowej konferencji (25-26.10.2015) są: Uniwersytet Papieski im. Jana Pawła II w Krakowie, Fundacja im. Roberta Schumana w Luksemburgu, Fundacja Konrada Adenauera, Grupa EPL w Parlamencie Europejskim, EPP – Europejska Partia Ludowa, Komisja Konferencji Biskupów Unii Europejskiej oraz Wydawnictwo „Wokół nas”. Szczegóły konferencji